błędy na stronach www

W XXI wieku zwykły użytkownik codziennie odwiedza blisko 60 różnych stron internetowych. Mimo, że ta liczba ciągle rośnie i już teraz skutecznie powinna motywować webmasterów do lepszego tworzenia i przystosowywania witryn internetowych to nadal spotyka się wiele błędów. Zlecenie wykonania strony internetowej grafikowi amatorowi może spowodować zamieszanie, błędy i w ich wyniku utratę klienta.
Czego unikać na swojej stronie internetowej? Na co zwrócić uwagę?

Oto lista popularnych błędów i niedociągnięć na stronach internetowych:


1. Nędzna i przeterminowana stopka
Jeśli Twoja strona internetowa została stworzona z informacją w stopce o dacie jej założenia, która co roku nie jest aktualizowana, np.: „Copyright 2003” to już po kilku latach, kiedy wygląd strony staje się przestarzały i nieaktualny to odwiedzający stronę może mieć wrażenie, że firma przestała już istnieć w 2003 roku lub parę lat później.

2. Niedokończone strony
Wszyscy spotkaliśmy się już z napisem: „Strona w budowie – zapraszamy wkrótce…” naturalnie wraz z trzeba kropkami. Życie uczy, że niewypełniona treścią i zostawiona zakładka do uzupełnienia później często doczekuje zmiany całej strony na nową. Przez cały ten czas wyszukiwarki notują wejście na stronę zakładki i szybkie jej opuszczenie. Skutkuje to usunięciem strony z przeglądarki lub upadkiem jej pozycji – nie wspominając już o niezadowoleniu ze strony odwiedzającego ją użytkownika.

3. Nieprofesjonalny adres strony internetowej
Wszyscy musimy się zgodzić, że wchodząc na strony z długimi i nie łatwymi do zapamiętania adresami postrzegamy je, jako podejrzane. Nie sadzę, aby ktokolwiek chętnie kupiłby coś ze strony z przykładowym adresem: www.NAZWATWOJEJSTRONY.torun.pl/12888b/home.html lub ze znaną końcówką www.NAZWATWOJEJSTRONY.strona.wix.pl/home.html Adresy stron internetowych są bardzo tanie a skutek, jaki dają wart jest nawet zmiany obecnego adresu, jeśli macie taki jak przykład tych wyżej.

4. Adres e-mail
Ta sama zasada dotyczy adresów email podawanych na stronie. Wyobraźcie sobie poważną rozmowę z handlowcem o adresie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Adres można swobodnie połączyć z nazwą strony lub firmy, np.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

5. Darmowy serwer
Kolejnym grzechem jest umieszczenie strony internetowej na darmowym serwerze, który przy okazji wyświetla masę okienek z reklamami. Warto się zastanowić nad faktem, że w tym okienku na naszej stronie może się bez żadnego trudu zareklamować, ktoś z konkurencji.

6. Słaby dobór kolorów
Umieszczenie czerwonych napisów na granatowym tle to męczarnia dla oczu i poczucia stylu. Pamiętajcie, że wszystko na stronie ma być przede wszystkim praktyczne i użytkowe. Nie próbujcie łączyć wszystkiego w jedną mozaikę na Waszej stronie. Musi być wygodna w nawigacji i stonowana kolorystycznie. Strona ma mówić a nie krzyczeć.

7. Zdjęcia lub ich brak
Musimy pamiętać, że dobrej, jakości zdjęcia są podstawą dobrej wizualizacji strony internetowej. Umieszczenie na niej samoróbek i popularnej pikselozy powoduje ogromne zniechęcenie. Nawet, jeśli strona będzie dobrze przygotowana a produkt wysokiej jakości to umieszczenie miernych grafik samo obniży jego postrzeganą wartość. Odpowiednio dobrana wielkość obrazu nie obciąży szybkości strony, ale jeśli zdjęcia będą zbyt duże lub w sporej ilości płynność działania może zostać zaburzona.

8. Aktualne treści i dane
Jeśli Twoi Klienci znajdą na stronie nieaktualne informacje i zechcą je zweryfikować dopiero osobiście to mogą przyjechać pod dawny a niezmieniony jeszcze adres biura na stronie. Mogą też zainteresować się produktem lub usługą, której już nie masz. W ten sposób stracą zaufanie do Twojej firmy. ZAWSZE aktualizuj dane na stronie. Ich ważność decyduje o tym jak będziesz postrzegany.

9. Dużo treści? – Wyszukiwarka
Jeśli na swojej stronie internetowej masz wiele treści, sporo produktów to musisz posiadać również dobrą i intuicyjną wyszukiwarkę. Jej brak to błąd, bo to właśnie wyszukiwarki zrewolucjonizowały Internet – zastanów się, dlaczego…

10. Błędy ortograficzne
To właśnie one powodują największy niesmak na stronie. Jeśli prezentujesz ofertę z błędami to świadczy to o niedbalstwie i braku rzetelności. Większość z nich od razu rzuca się w oczy i to właśnie ortografia w badaniu Millward Brown była wskazywana, jako najbardziej zniechęcająca w sposobie postrzegania atrakcyjności oferty firm w Internecie.

11. Brak responsywności
Tutaj nie potrzeba dużo pisać. Jeśli Twoja strona się nie dopasowuje do rożnych rozdzielczości, bo nie jest moblina to szybko to napraw. Mamy XXI wiek!

12. Niedziałające linki
Jeśli na Twojej stronie prowadzi do błędów 404 lub podobnych to tracisz na funkcji odpowiedniego prowadzenia użytkownika do treści oraz na rankingu w wyszukiwarkach. Co czujesz, kiedy sam trafiasz na takie miejsca na innych stronach?

loading...
loading...