Czym są systemy zarządzania treścią CMS?

Zaprojektowanie strony to tylko część możliwości związanym z prezentacją informacji w internecie. Powstanie systemu rozwiązań CMS - Content Management System - datuje się na rok 1995. Założyciele amerykańskiej firmy CNET Halsey Minor i Jonathan Rosenberg stworzyli system PRISM - Presentation of Realtime Interactive Service Material. System ten zawierał większość rozwiązań stosowanych w obecnych systemach zarządzania treścią. Od tamtego czasu na ich pomyśle wyrosło kilka wiodących i dobrze rozbudowanych systemów, które są każdego dnia rozwijane i aktualizowane przez programistów z całego świata. Większość z nich jest darmowa.

Głównym zadaniem systemu jest oddzielenie treści od mechanizmów działania i wyglądu graficznego witryny. Aktualizacja i rozbudowa strony www nie powoduje przebudowy wszystkiego co powstało dotychczas. Obsługa warstwy treści może być prowadzona nawet przez osobę lub zespół nie posiadający wiedzy programistycznej. Edytor obsługi jest łudząco zbliżony do paska edycji w MS Word. Wszystkie budowane artykuły są umieszczone na wygodnych listach.

Warto wiedzieć, że użycie przy stronie systemu CMS znacznie wpływa na jej pozycję w liczących się wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing, ze względu na sposób budowania, moderowania i zarządzania treścią na stronie www.

Dodatkowo istnieje możliwość podziału zadań i uprawnień dla użytkowników, którzy w prosty sposób będą mogli zarządzać elementami strony, treści, metadanymi oraz przekierowaniami.

 

 

 

loading...
loading...